PAKIET ONKOLOGICZNY / DILO

W styczniu 2015 r. weszły w życie przepisy wprowadzające pakiet onkologiczny, który ma służyć pacjentom, poprawiając jakość i dostępność opieki zdrowotnej. Szybka terapia onkologiczna dedykowana jest pacjentom, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy oraz chorym w trakcie leczenia onkologicznego.
Zgodnie z wytycznymi wszyscy pacjenci, u których istnieje podejrzenie nowotworu złośliwego lub pacjenci z rozpoznanym już nowotworem złośliwym mają prawo do diagnostyki i leczenia w ramach Szybkiej Ścieżki Onkologicznej (SSO).
Karta DILO – karta diagnostyki i leczenia onkologicznego
Wraz z pakietem wprowadzono Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Dzięki niej diagnostyka i leczenie onkologiczne są jasno określone, a pacjent ma zagwarantowaną kompleksową opiekę na każdym etapie choroby.

PILOTAŻ ONKOLOGICZNY / KRAJOWA SIEĆ ONKOLOGICZNA

Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej -Curie w Białymstoku od dnia 1 grudnia 2019r. do 30 marca 2023r. brało udział w realizacji programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w sieci onkologicznej.

30 marca 2023 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Głównym celem nowych przepisów jest zapewnienie każdemu pacjentowi – niezależnie od miejsca zamieszkania – równego dostępu do koordynowanej i kompleksowej opieki onkologicznej.

W każdym ośrodku leczącym pacjentów onkologicznych w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej funkcjonują koordynatorzy opieki onkologicznej.

KOORDYNATOR OPIEKI ONKOLOGICZNEJ w BCO

Rolą koordynatora jest zapewnienie pacjentowi wsparcia informacyjnego, administracyjnego i organizacyjnego oraz właściwego przepływu informacji na wszystkich etapach ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej.

Sposób przydzielania koordynatora

Decyzję o konieczności przydzielenia koordynatora podejmuje personel medyczny. Pacjent zostanie poinformowany o przydzieleniu koordynatora podczas wizyty przez personel medyczny lub środkami komunikacji elektronicznej wraz z podaniem pacjentowi danych kontaktowych koordynatora.

Zespół koordynatorów

W Białostockim Centrum Onkologii nad całością procesu opieki onkologicznej pacjenta czuwa zespół koordynatorów. Do ich zadań należy: bezpośredni kontakt z pacjentem, nadzorowanie ścieżki diagnostyki i leczenia, przestrzeganie odpowiedniego rygoru czasowego na badania diagnostyczne i procedury oraz informowanie pacjentów o planowanych terminach wizyt w BCO.

W Białostockim Centrum Onkologii Koordynatorem ds. Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) jest Urszula Bielawska, tel. 573 424 771 (e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Kontakt do koordynatorek poszczególnych nowotworów:

Koordynator nowotworów piersi – 85 6784200/ 85 6784203 / 85 6784204
Koordynator nowotworów przewodu pokarmowego – 85 6784202
Koordynator nowotworów ginekologicznych – 85 6784102
Koordynator nowotworów urologicznych – 85 6784211
Koordynator nowotworów skóry – 85 6784115
Koordynator pozostałych nowotworów – 85 6784211

Kontakt telefoniczny z koordynatorkami możliwy jest:

*w dni robocze w godzinach od 7:30 do 15:05
*po godzinie 15:05 do godz. 18.00 można kontaktować się z Call Center pod numerem telefonu: 85 66 46 888

KONSYLIA DILO

Konsylium onkologiczne – to wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny ustalający plan leczenia onkologicznego. Na konsylium, w zależności od stanu zdrowia, zaawansowania choroby, wyników badań diagnostycznych i histopatologicznych, pacjent zostaje zakwalifikowany do odpowiedniego leczenia (operacja chirurgiczna, radioterapia, chemioterapia, immunoterapia, hormonoterapia).
Konsylium odbywa się z udziałem specjalistów różnych dziedzin (specjalista chirurgii onkologicznej, specjalista onkologii klinicznej, specjalista radioterapii onkologicznej, specjalista ginekologii onkologicznej, specjalista patomorfologii, psycholog, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, specjalista rehabilitacji).
Na konsyliach zawsze jest obecny wyznaczony koordynator pacjenta, który nadzoruje ścieżkę leczenia. Zgodnie ze standardami pacjenci otrzymują szczegółową informację o proponowanym leczeniu. O podjętej decyzji i sposobie leczenia pacjent dowiaduje się podczas rozmowy z lekarzami (o leczeniu chirurgicznym, chemioterapią bądź radioterapią). Pacjenci otrzymują również wsparcie psychologa. O terminach i miejscach leczenia informuje koordynator.

HORMONOGRAM KONSYLIÓW W BCO:
Informujemy, że konsylia wszystkich zespołów odbywają się na parterze, w budynku B (wejście od ul.Warszawskiej), w gabinecie Konsylium (obok głównej rejestracji).

PONIEDZIAŁEK:
Godz.13:00 – Konsylia Nowotworów Piersi (Breast Cancer Unit)
WTOREK:
Godz.13:00- Konsylia Ginekologiczne
Godz.14:00 – Konsylia Nowotworów Przewodu Pokarmowego (Colorectal Cancer Unit)
ŚRODA:
Godz.10:00- Konsylia Nowotworów Skóry (Skin Cancer Melanoma Unit)
Godz.13:00 – Konsylia Nowotworów Piersi (Breast Cancer Unit)
CZWARTEK:
Godz.8:30 - Konsylia Urologiczne
Godz.12:00 – Konsylia Nowotworów Piersi (Breast Cancer Unit)
Godz.13:30- Konsylia Ginekologiczne
PIĄTEK:
Godz.9:30 - Konsylia Ginekologiczne
Godz.12:30 - Konsylia Nowotworów Przewodu Pokarmowego (Colorectal Cancer Unit)

Konsylia pacjentów z pozostałymi nowotworami – odbywają się po uzgodnieniu telefonicznym (tel. 85 6784211)

 

Szybka Terapia Onkologiczna