Panowie!

Akcja Movember to kampania promująca profilaktykę nowotworową wśród mężczyzn. Od 2003 roku na świecie, zaś od 2014 roku w Polsce listopad jest miesiącem walki z męskimi nowotworami – rakiem prostaty i rakiem jąder.  Polega ona na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do dyskusji o chorobach nowotworowych układu moczowo-płciowego. Ma także na celu podniesienie świadomości, jak ważne są regularne badania profilaktyczne oraz dbanie o swój stan zdrowia.

W tym roku BCO zainicjowało kampanię pod hasłem #szybcyizdrowi, a jej twarzą został pochodzący z województwa podlaskiego Jarosław Kazberuk - kierowca, pilot rajdowy, sportowiec. Jak sam podkreśla: Panowie, zachęcam do przeglądu technicznego. Jestem kierowcą rajdowym i wiem, że tak jak w rajdach liczy się czas i liczy się błyskawiczna reakcja. Jeśli któryś z Was ma 40-50 lat powinien taki przegląd techniczny przejść, bo może okazać się, że będzie to przegląd, który uratuje życie. Przyjdźcie do BCO i zróbcie badania.

Blisko 240 uczestników wzięło udział w pierwszym październikowym biegu Breast Run, który odbył się w sobotę (10.10.) w Supraślu.

Szanowni Państwo,

w związku z dynamiczną sytuacją i ograniczoną kadrą pielęgniarską na Oddziale Onkologii Ginekologicznej, spowodowaną dodatnimi wynikami testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 wśród personelu, informujemy o wstrzymaniu planowych przyjęć na Oddział Onkologii Ginekologicznej do końca tygodnia, tj. do piątku 30.10.2020. Pacjentki przebywające na ww. oddziale mają zapewnioną opiekę personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Z uwagi na potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, od środy 28.10.2020 Oddział Dzienny Rehabilitacji BCO wstrzymuje pracę do odwołania. Naszych pacjentów zapraszamy na profil Zakładu: https://www.facebook.com/.../Zak%C5%82ad-Rehabilitacji.../ gdzie z pewnością każdy znajdzie ćwiczenia dostosowane do swoich potrzeb.

AKTUALIZACJA Z DNIA 6.10.2020: Informujemy, że od dziś, tj. 6.10.2020 r. wznawiamy planowe przyjęcia pacjentek na Oddział Onkologii Ginekologicznej BCO.

WTOREK, 29.09.2020: W związku z potwierdzonym przypadkiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u jednej z pacjentek Oddziału Onkologii Ginekologicznej BCO i objęciem kwarantanną części personelu, informujemy o wstrzymaniu planowych przyjęć na część oddziału od wtorku, 29.09.2020 r. do odwołania.

Pacjentka w stanie ciężkim została skierowana na Oddział Onkologii Ginekologicznej BCO z innego szpitala z wynikiem ujemnym wykonanym w czwartek, 24.09.2020r. W piątek wystąpiły u niej podejrzane objawy, które nie były adekwatne do choroby zasadniczej. Ponowny test, wykonany w BCO, dał wynik dodatni.

Z oddziału zostaną wypisane pacjentki, których stan zdrowia jest dobry. Pozostałe pacjentki, wymagające hospitalizacji, zostaną przeniesione na działającą część oddziału. Oddział w najbliższym czasie zostanie poddany dekontaminacji. W zakresie procedur bezpośrednio współpracujemy z Wojewódzkim i Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.

Podczas dzisiejszego spotkania z udziałem mediów zachęcaliśmy do profilaktyki nowotworów skóry. W konferencji prasowej udział wzięli: dr n. med. Adam Wroński, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii, dr n. med. Iwona Zakrzewska, kierownik medyczny projektu „Program profilaktyki nowotworów skóry w Polsce Wschodniej” oraz Angelika Ostrowska, kierownik administracyjny ww. projektu. W związku z rozpoczętymi działaniami adresowanymi do mieszkańców województw podlaskiego i lubelskiego, nasze Centrum organizuje tydzień profilaktyki nowotworów skóry, podczas którego od dziś (19.10.) do piątku (23.10.) osoby w wieku 50-64 lata mogą zapisywać się pod numerem 85 6646 888 na wizytę u chirurga onkologa, by skontrolować niepokojące znamiona.

od lewej: dr Andrzej Puchnarewicz, koordynator pododdziału urologii BCO oraz dr Marcin Chlabicz, urolog

OnkoExpertBCO - to cykl konsultacji telefonicznych udzielanych przez specjalistów BCO skierowanych do osób, które w obecnej sytuacji epidemicznej boją się udać do przychodni lub mają ograniczony kontakt z lekarzem specjalistą.

100 różowych balonów wypuszczonych do nieba i sadzenie żonkili przed budynkiem Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) – w taki symboliczny sposób obchodziliśmy przypadający 15-tego października Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi. To inicjatywa zarówno BCO, Stowarzyszenia do Walki z Rakiem działającego przy naszym szpitalu oraz Klubu „Amazonki” w Białymstoku. W przygotowaniu terenu pod zasadzenie 300 cebulek kwiatów pomógł nam Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku.

21 września rozpoczął się kolejny Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w ramach kampanii „Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi”. W ramach tej kampanii społecznej po raz kolejny w polskich szpitalach i przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Rak głowy i szyi nie czeka, zgłoś się do specjalisty”.

W czwartek, 24 października w godzinach od 11:00 do 13:00 specjaliści z Oddziału Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego W Białymstoku, pod numerem tel. 85 74 88 288 udzielać będą konsultacji z zakresu chorób oraz profilaktyki nowotworów głowy i szyi.